Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 11:47
 
Erzurum'dan Rusya'ya Sancak davası
Erzuruım’u işgal eden Rusların 1916'da Rusya'ya götürdükleri 9 alay sancağı ile 1 Pasin sancağının geri alınması için tarihçi ve yazar Ümit Topal, adli süreç başlattı.
ERZURUM HAB Haberi
Erzurum'dan Rusya'ya Sancak davası

Tarihçi yazar Ümit Topal, Avukatı Ömer Çelik aracılığıyla Erzurum 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Rusya Federasyonu'na karşı mülkiyet tespiti ve iade davası açtı. Sancakların, Türk milletinin şerefi olduğunu belirten Topal, iadesi için herkesten destek beklediklerini söyledi.

Avukatı Ömer Çelik aracılığıyla basına bir açıklama yapan Topal yayınladığı bildiride ;

Bilindiği üzere Erzurum tarihte birkaç kez Rus işgaline uğramıştır. Bunlardan sonuncusu da Şubat 1916'da başlamış ve 12 Mart 1918 tarihinde Kazım Karabekir paşa komutasındaki Türk Ordusu'nun şehri geri alması ile son bulmuştur.

Bu işgal sırasında şehrin pek çok tarihi ve kültürel değeri Ruslar tarafından tahrip edilmiş ve yok edilmiştir.  Yine Ruslar, Erzurum'un müdafaası için çok çetin çarpışmaların yaşandığı Aziziye Tabyalarından ele geçirdikleri "9 adet Alay Sancağı" ile  Pasinler'den ele geçirdikleri "1 adet Pasin Sancağı"  ile birlikte pek çok eseri Rusya'ya götürmüşlerdir.

Müvekkilim araştırmacı tarihçi yazar Ümit Topal beyin çalışmaları ve derlediği bilgi ve belgeler ışığında; bu sancakların, şehre ilk giren Rus komutanı olan yüzbaşı Konieff tarafından Aziziye Tabyalarından ele geçirildikten sonra önce Tiflis'e götürülüp burada sergilendiği, törenler yapılarak Rus kuvvetlerinin propagandasının yapıldığı, sonrasında St. Petersburg'a götürülerek Rus Çarı II. Nİikola' ya takdim edildiği ve şu anda da yine St. Petersburg'da bulunan Hermitage Müzesi depolarında olduğu tespit edilmiştir.

Tarihsel süreç içinde bu esir sancakların iadesi ile ilgili pek çok girişimin yapıldığı, son olarak  2018 yılında Erzurum Valiliği tarafından bir rapor hazırlanarak ilgili mercilere iletildiği ve bu konuda bir takım girişimler yapılmış ise de maalesef bugüne kadar somut bir sonuç elde edilemediği ve bu sancakların ait olduğu yere yani Erzurum'a iade edilemediği görülmüştür.

Bunun üzerine bizler de yöre insanları olarak sayın Ümit Topal ve ben , başta şanlı Erzurum müdafaasında şehit düşen ecdadımıza sonra da Milletimize ve tarihe karşı olan sorumluluk bilinci ile üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek adına  Erzurum 1.Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde Rusya' da adeta esir bulunan bu 9 adet Erzurum Alay Sancağı ile  1 adet Pasin Sancağının iadesi için Rusya Federasyonu'na karşı bir mülkiyet tespit ve iade davası açmış bulunmaktayız.

Bildiğimiz kadarıyla bu dava, Türkiye' de ilktir. İlk kez bu esir sancakların iadesi, adli olarak ve resmen talep edilmektedir.

Bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız  olmak üzere  Sayın Adalet Bakanımız , Sayın Dışişleri Bakanımız , Sayın Milli Savunma Bakanımızın , Sayın İçişleri Bakanımızın  ve diğer pek çok devlet  büyüğümüzün sürece yardımcı olacağına, katkıda bulunacağına inancımız tamdır.

Yine bu sürecin hızlanmasına katkı oluşturmak ve kamuoyunun bilgilendirilmesi adına da siz sayın basın mensuplarımızın da bu milli görevimizde bizlere yardımcı olacağınızı ümit ediyor ,saygılar sunuyoruz ifadelerine yer verdi.

'Bizi en çok üzen 9 Sancağın baş aşağı sergilenmesi oldu

Kanuni Sultan Süleyman'ın, Safevi Savaşı sırasında harap hale gelen Erzurum'un imarı için görevlendirilen Dulkadiroğlu sülalesinin evladı olduğunu belirten Ümit Topal, kent üzerine araştırmalar yaptığını söyledi. Osmanlı- Rus savaşlarında Erzurum'dan götürülen tarihi ve kültürel varlıkları bulmak için araştırma yaptığını anlatan Topal, "Saat Kulesi'nden sökülüp götürülen saat, çeşitli eserler, çiniler, kale kapısı, Rusya kütüphanelerine götürülen el yazması kitapları bulduk. Aynı zamanda bizi ok gibi yaralayan, milli hislerimizi canlandıran sancakların izini de bulduk. Bizi bu araştırmada en çok üzen, 9 sancağın baş aşağı sergilenmesi olmuştur. Sancaklar Türk ordusunun Türk milletinin şerefidir. Bunları ülkemize getirmek için herkesin desteğini beklediğimizi ifade ederim" dedi.

Esir sancakların iadesini talep ediyoruz

Ümit Topal'ın avukatı Ömer Çelik ise "Sayın Ümit Topal ve ben başta şanlı Erzurum müdafaasında şehit düşen ecdadımıza sonra da milletimize ve tarihe karşı olan sorumluluk bilinci ile üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek adına Erzurum 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde Rusya'da esir bulunan bu 9 Erzurum alay sancağı ile 1 Pasin sancağının iadesi için Rusya Federasyonu'na karşı mülkiyet tespit ve iade davası açmış bulunmaktayız. Bildiğimiz kadarıyla bu dava, Türkiye'de ilktir. İlk kez bu esir sancakların iadesi, adli olarak ve resmen talep edilmektedir" diye konuştu.

Avukat Ömer Çelik'in Erzurum 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdiği dava dilekçesinin konu bölümünde, "1916 yılında Rus işgali sırasında başta 9 alay sancağı, 1 Pasin Sancağı ile muhtelif el yazması ve çeşitli milli ve tarihi eserin Rus işgal kuvvetleri tarafından Erzurum Pasinler'den alınıp Rusya'ya götürülmüş olduğunun tespiti ile bu sancak ve diğer eserlerin Türkiye'ye iadesine karar verilmesi talebidir" denildi.Dilekçede, Rusya'da esir tutulan sancakların fotoğraflarına da yer veren Ömer Çelik, hukuki delil olarak Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Erzurum Valiliği kayıtlarını; tarihi belge olarak da Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü'nün arşiv ve kayıtlarını gösterdi.Dava dilekçesinin sonuç ve istek bölümünde ise Çelik, "Rus işgali sırasında başta 9 alay sancağı, 1 Pasin sancağı ile muhtelif el yazması ve çeşitli milli ve tarihi eserin, Rus işgal kuvvetleri tarafından Erzurum ve Pasinlerden alınıp Rusya'ya götürülmüş olduğunun tespiti ile bu sancak ve diğer eserlerin Türkiye'ye iadesine, yargılama giderleri iye vekalet ücretinin davalı tarafa yüklenmesine karar verilmesini arz ve talep ederim" dedi.

Dulkadiroğlu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hakan Türker Dulkadiroğlu da 'esir sancaklar'ın iadesiyle ilgili hukuki süreci başlatan Ümit Topal ve avukatı Ömer Çelik'e destek verdiğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum'dan, Rusya'ya, Sancak, davası,
Yorumlar
Haber Yazılımı